Tuesday, August 12, 2014

Ako sa robia lietajúce fotky? :)

Tak čo, ste pripravení opustiť predstavu o "lesných vílach letiacich krajinou" ? Ľudia na fotkách nelietajú ani sa nijako nevznášajú. Je mi to ľúto, ale je to tak :). Sú podopretí stoličkou alebo podobným predmetom. Pár šikových trikov a dokážeme vytvorit pocit akéhosi "pohybu vo vzduchu". O zbytok sa už postará pokročilejší grafický program.

Pozrite si postup výroby takejto fotky na názornom príklade.

Ako to teda prebieha v praxi? 
Pokusim sa Vám na jednom príklade ukázať ako funguje tento oklam :). 
Tu je finálna fotka, aby bolo hneď jasné, o čo nám pôjde:Budeme potrebovať:
Statív ku fotoaparátu
Manuálny foto-režim a manuálne zaostrovanie objektívu
Ochotnú modelku s pevným brušným svalstvom (vydržať v neprirodzenej polohe a zároveň udržať výbuch smiechu nad vzniknutou situáciou)
Stoličku alebo podopierací predmet
Bod T ( ťažisko alebo bod T ste určite nehľadali od základnej školy)

V skratke: Fotka vzniká spojením dvoch odfotených záberov - jeden s dievčinou na stoličke a druhý bez dievčiny a bez stoličky (iba pozadie). Potom sa to v počítači nejako "urobí" :)


Fotíme takto:
Manuálne zaostrovanie a aj nastavenia sú nastavené rovnako na jednej aj druhej fotke.
Statív nám zabezpečí zachytenie rovnakého miesta s dievčinou a bez nej.
Vyváženie bielej nastavíme na rovnakú hodnotu (nie auto).
Nájdeme bod T - ťažisko a strategicky umiestníme modelku na stoličku tak, aby čo najvernejšie zobrazila požadovaný efekt a nezrútila sa do vody.
Dávame pozor na oblečenie, aby pôsobilo tak, že voľne padá v smere gravitácie a nie je podsadnuté alebo neprirodzene zalomené.
Pokúšame sa o správny výraz na tvári modelky počas balansovania na pohyblivom móle (najťažší bod :) ).
Keď máme ako tak zachytený lietajúci akt, poprosíme aby sa dievčina aj so stoličkou presunuta z dohľadu. Teraz spravíme na rovnaké nastavenia fotoaparátu a rovnakú zaostrenú vzdialenosť fotografiu iba s pozadím tečúcej rieky a vzdialeného lesíka.

Prichádzame domov a štartujeme počítač:
Naše dve nafotené fotky teraz upravíme nasledovne:
Pozadie umiestnime pod fotku s modelkou(vrstva na vrstve). Z vrchnej fotky vymažeme (pomocou masky vrstvy) stoličku, orámovala som červenou časti, ktoré tam nechceme:Tu som oddelila na ukážku iba časti so stoličkou, ktoré pôjdu preč:Po zmazaní stoličky nám vo vrchnej fotke vznikne diera a cez tú dieru vidíme na fotku spodnú - naše pozadie s tečúcou riekou. Operadlo stoličky zmizlo a namiesto neho je tam pozadie z fotky č.2:


Takto vymažeme všetky časti stoličky:Tu už nastupuje schopnosť začistiť (vyretušovať) všetko, čo sa dotýka oblečenia a rúk, tiene vrhnuté stoličkou a časť ruky, ktorú nám prekryla biela tyč, tú musím nejako dorobiť.
Upravím fotku do finálneho vzhľadu ...  a je to :)


Dúfam, že som bola dosť názorná a zrozumiteľná a ešte radšej budem, ak sa odhodláte na experimenty aj Vy :).

Eva

1 comment: